Dobrovolnictví: Nové bariéry pro záchranu žab u rybníku Patřín

Týmová dobrovolnická akce kolegů z oddělení Životní prostředí a technologie vod pod vedením našeho kolegy Tomáše Ihnáta, pomohla vystavět bariéry pro přechod migrujících žab.

Zábrany, které jsou postavené podél silnice, znemožňují žabám přechod přes silnici. Na konci zábran jsou umístěny kbelíky, do kterých při cestě za rozmnožováním žáby spadnou. Ochránci přírody pak tyto kbelíky několikrát denně kontrolují a žáby k rybníku přenášejí.

Do stavby zábran se kolegové pustili za pomoci organizace ZO ČSOP Klenice, se kterou ŠKO-ENERGO dlouhodobě spolupracuje. Společně pak postavili bariéry v délce více než 300 metrů u rybníka Patřín.

 

Iniciátora akce a našeho kolegy Tomáše Ihnáta jsme se zeptali na několik dotazů.

Proč jste si pro týmovou dobrovolnickou akci vybrali právě stavbu zábran pro žáby? V kolika lidech jste se akce zúčastnili?

Minulý rok jsem se zúčastnil celofiremní dobrovolnické akce, při které jsme zábrany pro žáby stavěli. Letos jsem byl osloven přímo ze strany ČSOP Klenice, zda bych opět nechtěl se stavbou pomoci, a to jak společně s kolegy ze ŠKO-ENERGO, tak u nás v Budách. S kolegy jsme tak stavěli zábrany u rybníku Patřín, s dětmi jsem stavěl zábrany sám u nás na Budách mezi rybníky Pátek a Hájek.

Účastníš se dobrovolnických akcí pravidelně?

Letos to byla moje druhá dobrovolnická akce zaměřená na stavbu zábran pro žáby. V minulosti jsem se dobrovolnických akcí zúčastnil již několikrát – například sázení stromků u Rytířovi Lhoty nebo čištění tůně pro obojživelníky v Rohatsku.

Kde jste zábrany vybudovali? Na jak velkém prostoru?

S kolegy jsme stavěli zábrany v Suhrovicích, s rodinou pak na Budách. Celkem jsme postavili více než 300 metrů zábran.

Jak konkrétně zábrany pro žáby fungují?

Žáby každý rok, když se oteplí, táhnou do vody za rozmnožením. Často mají však v cestě silnici. Problém je především v tom, že ten tah je hromadný a mnoho jich nepřežije. Na vyhřátém asfaltu se i žabám líbí, tak tam odpočívají a zvyšují tím šanci, že je přejede auto.

Proč si myslíš, že je dobré, že ŠKO-ENERGO podporuje celofiremní a týmové dobrovolnictví?

Za mě osobně je to tak, že když můžu, rád pomůžu. Když vyměním čas plnění pracovních i osobních povinností a tužeb za něco s větším přesahem… je to hezká příležitost k zamyšlení.